
Девненските извори
Девненските извори се намират в самото начало на река Девня, край град Девня. Това са най-големите карстови извори в България. Изворите са около 30 на брой и са обединени в седем изворни групи.
Най-многоводният от всички извори се нарича Дипсиза. Той образува внушително езеро, което в миналото е било обрасло с доста растителност, но сега е изчистено и туристите могат да се любуват отблизо на красотата му, плавайки с лодка във водите му. На места от дъното на езерото блика кристално чиста вода, чиято температура е около 18 градуса. Изворът е наричан още Бездънен. Водите му задвижват голяма мелница, разположена в южния край на извора.
Най-красивият между Девненските извори е малкият Хавуз, наричан още Вълшебният. Около него е построена елипсовидна стена, висока около 4-5 м. Тя създава воден пад, използван от близко разположената воденица. По дъното на извора и по стените на басейна му крепят корените си красиви пъстроцветни дълги и тънки водорасли. Според старо предание този извор е бил любимо място на Марциана, сестра на римския император Траян. Затова го наричат още Марциана.
Източно от Хавуза, почти на една редица са разположени изворите Лудетината (Делидушка), Адата и Суютлията. Буйният и красив извор Лудетината образува езеро, широко около 35 м. Главното гърло на извора е разположено в източния край на басейна и образува мощен подводен фонтан. Изворът Адата е с диаметър 40 м и образува два басейна, свързани с канал.
В най-северната част на Девненските извори, в подножието на варовита стена, наречена „Голям Кайрак”, бликат водите на изворите Окото (Башгьоз) и Халкалията. Водите на тези извори се сливат с водите на р. Черневска.
Водата на Девненските извори не замръзва през зимата. Дебитът й се влияе слабо от сезонните промени на климата. Всяка секунда от гърлата на изворите блика до 3500 л вода. Тя образува по-големи и по-малки поточета, които съединени образуват река Девня.
Голямото водно богатство на Девненските извори е било използвано още от древни времена, в миналото близо до езерата е съществувало значително тракийско селище. Край изворите са разкрити основите на стара крепост. Тук е намерено и Девненското монетно съкровище – 263 вида сребърни и златни монети в голямо количество. То се съхранява днес в музеите на София и Варна. Богатите води на изворите се използват и днес за много мелници и някои заводи, които са разположени в близост.
Голямото природно богатство и красотата на Девненските извори привличат много туристи.
Контакти с община Девня
град Девня, кв. „Река Девня”, бул. „Съединение” №78
Телефон: +359 519 97925
Website: www.devnia.bg
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – ВАРНА
Контакти:
Тел: +359 52 608918
Тел: +359 52 608919
E-mail: [email protected] и [email protected]
гр. Варна, пл. „Св. Св. Кирил и Методий”
Услуги:
•Предлагане на транспортни услуги и трансфери;
•Предлагане на услуги “rent а car”;
• Сувенири и стоки със сувенирен характер;
• Туристическа литература: учебна, научна, пътеписна, мемоарна, художествена и рекламно-представителна;
• Пощенски картички с туристическа тематика;
• Туристически атласи, пътеводители, пътни карти и др.;
• Аудио и видеоматериали с туристическа насоченост и рекламно- информационен характер.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.