
Етнографски институт с музей при БАН – град София
Етнографският институт с музей при Българската академия на науките се намира в бившия Княжески дворец в София. Музеят е част от т.нар Народен музей, създаден през 1892 г., а през 1906 г. се отделя като самостоятелна институция под името Народен етнографски музей. През 1954 г. Етнографският музей заедно с Националната художествена галерия са преместени в сградата на бившия дворец.
Сградата на Княжеския дворец е обявена за паметник на културата в брой 40 на Държавен вестник от 1978 г.
Музеят има изключително богата колекция, разпределена в няколко теми. В Етнографския музей се съхранява една от най-богатите колекции пастирска дърворезба – около 4000 експоната от бита на българина, характерни за периода от началото на ХІХ – средата на ХХ век. Сред експонатите има лъжици, хурки, геги, свещници и др. В колекция „Дърворезба” посетителите на музея могат да видят и музикални инструменти – кавали, гъдулки, гайди и др. В част от експозиционната площ са изложени оръдията на труда, служещи на жената в семейството – чекръци, хурки, представено е и обзавеждането на дома – долапи, столове.
Изключително интересна е колекцията от църковна дърворезба на Тревненската, Самоковската и Дебърската школа.
Уредниците в музея могат да разкажат интересни факти, свързани с обичаите и вярванията на българите, които се отразяват в празниците и делниците им. Една от най-интересните колекции е тази, посветена на шевиците. Смята се, че шевицата е една от най-отличителните черти на българското народно творчество. Дори известният изследовател Феликс Каниц е казвал, че световноизвестните художници трябва да се учат от изкуството на българската шевица. В музея се съхранява и най-богатата колекция от традиционно българско облекло в страната.
Други интересни колекции в Етнографския музей са тези от писани яйца, обредни хлябове, килими, богати са сбирките от мартеници, сватбени знамена и амулети.
На входа на музея се продават информационни материали и специализирана литература.
Работно време:
От вторник до неделя
10.00 – 17.30 ч.
почивен ден – понеделник.
Входни такси:
възрастни – 3 лв.
учащи и пенсионери – 1 лв.
Беседи (на български и английски език):
за групи до 5 души – 10 лв. на група
за групи над 5 души – 15 лв. на група
индивидуална беседа – 15 лв.
Етнографски музей
Град София, пл. „Ал.Батенберг” № 1
Телефон: +359 2 805 26 21
e-mail: [email protected]
Website: www.ethnography.cc.bas.bg
Екскурзоводите в музея предлагат беседи на български и английски език.
Информационен център София
Контакти:
Tел: +359 2 4918344
Tел: +359 2 4918345
е-mail: [email protected]
Website: www.info-sofia.bg
гр. София 1000, в подлеза пред Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (до метростанция „Софийски университет Свети Климент Охридски“)
Услуги:
Основната задача на отдел „Туристически информационен център” е
информационно – рекламна дейност, целяща популяризирането на туристическа
дестинация София чрез:
Предоставяне на безплатни информационни и рекламни материали за град София на българските и чуждестранни туристи;
Предоставяне на актуална и подробна информация за текущи и предстоящи събития от културния и делови живот на града;
Събиране, обработване и предоставяне на обща и специализирана туристическа информация, облекчавайки ориентирането на гостите в града и подпомагайки техния избор на място за отдих, туризъм или развлечение;
Създаване и разпространяване на имиджови и продуктови рекламни материали;
Поддържане и актуализиране на информацията и рекламните приложения,инсталирани на публичните киоски, разположени в Културно информационен център – София;
Излъчване на рекламни клипове за София на видеостена, монтирана на витрината на информационния център.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.