
Етнографско-археологически музей – град Елхово
Етнографско-археологическият музей на град Елхово се намира в центъра на града. Музеят е разположен в две двуетажни постройки, построени през 1933 г. и обединени през 60-те години на ХХ в.
Музеят е създаден през 1958 г., през 1966 г. е специализиран като етнографски, а през 2008 г. е профилиран като етнографско-археологически.
Музеят изучава, съхранява и популяризира разнообразното етнографско наследство на община Елхово и голяма част от Странджанско-Сакарския край.
Фондът на музея наброява 22 000 експоната, включени в отделите „Земеделие и животновъдство”, „Жилище и жилищна уредба”, „Транспорт, лов, риболов”, „Облекло и накити”, „Тъкани и шевици”, „Традиционни занаяти” и „Художествено народно творчество”.
В документалния и фотоархива му се пазят над 8000 оригинални документи и фотографии, родова памет, свързана с развитието на този край от Освобождението през 1878 г. до днес, както на местното население, така и на преселниците – българи от Одринска и Беломорска Тракия.
Етнографският музей в Елхово е част от Стоте национални туристически обекти на България.
Експозицията на музея е разположена в 4 зали. Първата зала представя периода от края на XIX и началото на XX век и акцентира върху поминъка на населението и занаятите, които са упражнявани – земеделие, лозарство, тютюнопроизводство, животновъдство, лов и риболов, медникарство (изработка на съдове и изделия от мед) и терзийство (шиене на дрехи).
Жилища и жилищна уредба от края на XIX и началото на XX век могат да бъдат видени във втората зала. В третата зала е показано характерното за региона облекло, както и облеклото на българите преселници от Одринска и Беломорска Тракия – Гюмюрджинско, Узункюприйско, Дедеагачко. Четвъртата зала е отделена за празници и обичаи, най-интересните от които са сватба, лазаруване, коледуване и др. Експозицията завършва с дърворезби и икони от XIX век, дело на самобитни местни майстори.
В изложбената зала на музея периодично се организират изложби, популяризиращи богатствата на музейния фонд.
Етнографският музей организира също и подвижни фотоизложби, викторини, пленери, мултимедийни презентации, видеофилми с празници и обичаи и др.
Богатото археологическо наследство на Елховско е представено в самостоятелна експозиционна зала. Изложените паметници демонстрират богатата хилядолетна култура на земите по Долна Тунджа, между планините Странджа и Сакар.
В музея се продават сувенири и печатни издания.
От понеделник до петък:
8:00 – 12:00 и 13:30 – 17:00 ч.
За посещения в събота и неделя се прави предварителна заявка.
Входни такси:
възрастни – 1 лв.
ученици и студенти – 0.50 лв.
хора с увреждания – безплатно.
Безплатен ден за посещения – четвъртък.
Беседи: 5 лв.
Етнографско-археологически музей
Град Елхово, ул. „Шипка” № 4
Телефон: +359 478 88039
e-mail: [email protected]
Website: www.museum-elhovo.com
Екскурзоводи обслужват туристите и предлагат беседи само на български език.
ТУРИСТИЧЕСКО ИНФОРМАЦИОННО БЮРО – СЛИВЕН
Контакти:
Тел: +359 44 611148
E-mail: [email protected]
Website: www.infotourism.sliven.bg
гр. Сливен, бул. „Цар Освободител“ №1
Услуги:
изработване и разпространение на рекламни материали; предоставяне на информация за туристическите обекти в региона; организиране на излети за наблюдение на птици и диви животни в естествената им среда; актуална инфорамция за легловата база в Сливен и региона; осигуряван на туристическо оборудване под наем и др.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – БУРГАС
Контакти:
Tел: +359 56 825772
Tел: +359 56 841542
E-mail: [email protected]
Website: www.tic.burgas.bg
гр. Бургас, ул. “Христо Ботев” до Театъра за опера, драма и балет
Услуги:
В “Туристически информационен център” – гр.Бургас се поддържа детайлна база данни за всички налични природни, културни, архитектурни и исторически забележителности на територията на Община Бургас. Центърът осъществява координация между различните предприемачи за формирането на възможно най-богат туристически продукт, разработва рекламни материали и представя Община Бургас на регионални, национални и международни туристически борси и изложения. В ТИЦ се получава информация за:
природни забележителности; музеи и исторически паметници; културни институти; културни и спортни прояви и събития; туристически маршрути; хотели и други места за настаняване в Бургас и околностите; заведения за хранене и развлечения; места за спортуване; туристически агенции и туроператори; транспорт и комуникации; здравни заведения; банки и финансови институции.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – ЕЛХОВО
Контакти:
Тел. + 359 478 81073,
факс + 359 478 81073,
ел. поща: [email protected],
интернет адрес www.elhovo.org
гр. Елхово, п.к. 8700, ул. „Търговска“ №23
Услуги:
1. Информация за туристически забележителности, транспорт, културни, спортни, делови, развлекателни събития и туристически продукти;
2. Информация за разписания на различните видове пътнически транспорт в района на община Елхово, достъпност до туристическите обекти, спешни телефонни номера; 3. Информация за културно-историческите и природни забележителности; 4. Разпространение на електронни и печатни носители на информация за средствата за подслон, хранене, развлечение, атракции.
Допълнителни услуги и продукти:
1. Туристически пътувания;
2. Резервации за настаняване в средствата за подслон, включително хижи и частни квартири;
3. Резервации за посещения на заведения за хранене и развлечения на територията на Елхово и региона;
4. Резервации за културни и спортни събития и мероприятия;
5. Организирани туристически пътувания: екскурзии в града и околностите му; екскурзии в страната и чужбина;
6. Предлагане на транспортни услуги, трансфери и „rent a car“ услуги;
7. Продажба на сувенири и стоки със сувенирен характер;
8. Предоставяне и продажба на рекламно-представителна туристическа литература;
9. Пощенски картички с туристическа тематика;
10. Туристически атласи, пътеводители, пътни карти и др.;
11. Аудио и видеоматериали с туристическа насоченост и рекламно-информационен характер.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.