
Историческа местност Оборище – град Панагюрищe
Историческата местност Оборище се намира в планината Същинска Средна гора, на 10 км северозападно от Панагюрище, на 88 км от София, на 96 км от Пловдив и на 59 км от Пазарджик.
Оборище е обявена за историческа местност в брой 52 на Държавен вестник от 1977 г. Тук през 1876 г. се провежда първото в историята на България Велико народно събрание, на което се взема решение за обявяване на Априлското въстание. Целта на въстанието е да освободи българските земи от продължаващото пет века османско владичество.
Депутатите пристигат в Панагюрище още на 9-10 април 1876 г., спазвайки пълна конспирация. Заседанията в местността Оборище продължават от 14 до 16 април. Надделява мнението, че въстанието трябва да има своя едноличен предводител и след бурни спорове правомощията се дават на българския революционер Георги Бенковски (1843 – 1876 г.). Делегатите вземат решение за повсеместно въстание и избират комисия, която разработва план за бъдещата революция.
На 20 април, на известния мост „Първа пушка” в гр. Копривщица е даден първият изстрел на бунта. След като в Панагюрище пристига вестта, че Копривщица е въстанала, ръководителите начело с Бенковски и Панайот Волов (1850 – 1876 г.) обявяват Априлското въстание.
Има спор относно това колко делегати от българските земи са участвали в събранието на Оборище. Писателят Захари Стоянов (1850 – 1889 г.), който участва във въстанието, споменава за 54 депутати, а историкът Димитър Страшимиров през 1907 г. пише за 67 участници от 58 селища. Съвременните историци са на мнение, че народните представители на Оборище са били 78.
Всяка година на 2 май в историческата местност се провеждат национални чествания. Първото мероприятие на Оборище е организирано през месец април 1886 г. по повод 10-годишнината от Априлското въстание. На това честване на мястото на събранието е поставен голям гранитен каменен кръст. През 1928 г. в местността е издигнат сегашният паметник. Във връзка със 100-годишнината от Априлското въстание е открит паметен знак (мраморна плоча) с послание към бъдещите поколения българи.
Историческата местност е със свободен достъп, за посещението й не се заплащат входни такси.
При запитване Историческият музей в Панагюрище може да осигури уредник, който да отиде заедно с туристите до местността и да им разкаже на място за събитията, случили се в района. Цената на беседата е 10 лв. и се провежда само на български език. Туристите трябва да осигурят транспорта на уредника до историческата местност и връщането му в града.
Исторически музей
град Панагюрище, ул. „Райна Княгиня“ № 26
Телефон: +359 357 63712
e-mail: [email protected]
Website: www.historymuseum.hit.bg
Местността се намира в букова гора в долината на Панова река. Може да се стигне от Панагюрище по асфалтираното шосе за с. Оборище и с. Поибрене. Преминава се мостът на Панова река, завива се вдясно и се излиза пред хижа „Оборище”. Оттам до местността разстоянието е около 800 м, има пешеходна пътека, която е обозначена с много надписи и откъси от стихове и мисли за Априлското въстание.
Уредник от Историческия музей в Панагюрище разказва историята на местността само на български език, при предварителна заявка.
ОБЩИНСКИ ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – ПЛОВДИВ
Контакти:
Тел.: +359 32 656793
Тел.: +359 32 620229
Факс: +359 32 656794
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]
Website: www.plovdiv.bg
Пловдив, Пл. “Централен” №1
Услуги:
Пълен набор от информация за гр. Пловдив като туристическа дестинация, както и информация, включваща събития, свързани с туризма, информация за средствата за подслон, местата за настаняване и заведенията за хранене, развлечение и транспорт; подготовка и осъществяване на презентации за гр. Пловдив на територията на града, страната и чужбина, продажба на рекламно-информационни материали; предоставяне на помещението на ОТИЦ за презентации и прояви на представители на туристическия бранш и провеждане на стажове и учащи се в областта на туризма.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.