
Исторически музей – Казанлък
Историческият музей в Казанлък носи името „Искра” и е основан през 1901 г. Той е сред най-старите регионални музеи в България. В него се съхраняват над 50 000 оригинални експоната, отразяващи богатата материална и духовна култура на Казанлъшкия край. Музеят опазва, изследва и популяризира цялото историческо наследство на Казанлъшкия регион, в това число и всички тракийски гробници от Долината на тракийските владетели.
В музея може да видите постоянните експозиции на отделите „Археология”, „Възраждане”, „Нова история”, „Етнография” и „Най-нова история”.
Експозицията „Археология” включва каменни и костни оръдия на труда, керамични съдове, изработени на ръка, накити от мъниста, пръстени, гривни и различни висулки от неолита (от 6000 до 4000 г. пр. Хр.), халколита и ранната бронзова епоха. Наред с тях са представени тракийските храмове-гробници – Казанлъшка тракийска гробница, открита на 19 април 1944 г., град Севтополис (проучен 1948 – 1956 г. при строежа на язовир „Копринка”) и множество предмети, намерени в могилите край Казанлък (като Голямата Косматка, Мъглижката гробница и др.). Тук можете да се запознаете и с находки от Римската епоха, а Средновековието е представено с предметите, открити от селището и средновековния некропол при с. Крън, Казанлъшко.
Експозицията „Възраждане” представя бита и поминъка на местното българско население в периода XVIII – XIX в. Етнографската колекция включва накити и носии от бита на казанлъчани в миналото.
В раздела „Нова история” интерес представляват снимките, документите, медалите и ордените, свързани с войните от ХХ в., партитурата на първата българска опера „Сиромахкиня” от композитора Емануил Манолов (1858 г. – 1902 г.), чиято премиера е била в Казанлък през 1900 г., както и партитурите на друг голям български композитор – акад. Петко Стайнов (1896 г. – 1977 г.). Този раздел обхваща историята на града и региона в периода 1889 г. – 1944 г.
Експозицията „Най-нова история” е посветена на участието на 23-ти пехотен Шипченски полк във Втората световна война. Тук може да се види и снимков материал от строежа на язовир „Копринка”, на 7 км от Казанлък.
Друга интересна зала в музея е Новата трезорна зала, в която са изложени най-новите златни, сребърни и бронзови находки от тракийските храмове-гробници в региона. Сред тях са уникалният златен венец на тракийския цар Севт III (IV в. пр.н.е.), неговият шлем и наколенници, цялостна златна и сребърна конска муниция, а също така и рядка колекция от монети и други предмети от тракийската епоха.
В Лапидариума към музея се намира най-богатата колекция от примитивни костени сърпове в Югоизточна Европа.
В музея „Искра”се предлагат беседи, а в мултимедийната зала се прожектират филми, показващи моменти от разкопките и археологическите открития в региона. Тук се предлагат също и демонстрации на ритуали, свързани с Празника на розата и производството на розово масло. При предварителна заявка специалист археолог ще ви разведе из гробниците в района на гр. Шипка. В музея има и магазини за сувенири. За снимане с фотоапарати и видеокамери в музея се заплаща такса.
Работно време:
9.00 – 17.30 ч.
без почивен ден.
Беседа:
на български – 5 лв.
на английски език – 15 лв.
Входни такси:
възрастни – 3 лв.
учащи – 1 лв.
Снимки:
с фотоапарат – 5 лв.
с видеокамера – 15 лв.
Исторически музей „Искра”
Град Казанлък, ул. „П. Р. Славейков” №8
Телефони:
+359 431 6 27 55
e-mail: [email protected]
Website: www.muzei-kazanlak.org
Туристите се посрещат от уредници, които предлагат беседи на български и английски език.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – СТАРА ЗАГОРА
Контакти:
Тел: +359 42 627 098
е-mail: [email protected]
Website: www.tour.starazagora.net
Стара Загора; Бул. “Руски “27
Услуги
Предлагани услуги : Пълна информация за туристическите обекти на територията на общината / в т.ч. музеи, природни забележителности, настанителна база, заведения за хранене и развлечения, паметници на културата, културни институции и др./; справочна информация свързана с транспорта от, до и в Стара Загора; издаване и разпространение на рекламни материали за общината; продажба на сувенири и карти; съдействие при резервацията на хотелски стаи.
Туристически информационен център – град Казанлък
Контакти:
Тел: + 359 43 199553
Тел: + 359 43 198352
e-mail: [email protected]
град Казанлък, ул. „Искра“ №4
Услуги:
1. Информация за забележителностите, културни, спортни, развлекателни събития, предмет на туристическо търсене и потребление;
2. Информация за разписание на различните видове транспорт, достъпност до туристическите обекти, спешни телефонни номера;
3. Информация за музеи, средства за подслон и хранене, хижи;
4. Организиране на изложби, представяне на книги, събития;
5. Предоставяне на печатни носители на информация за музеи, средства за подслон, атракции и развлечения.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.