
Камчия – резерват
Резерватът „Камчия” обхваща долното поречие на река Камчия, землищата на общините Аврен и Долни чифлик. Резерватът се намира на около 25 км южно от Варна, в близост до курортите „Камчия” и „Шкорпиловци”.
„Камчия” е обявен за резерват с Постановление №14289 от 29.06.1951 г. на Министерството на горите. Заради важното си природозащитно и екологично значение през 1977 г. е включен в световната мрежа от биосферни резервати като част от програмата „Човек и биосфера” на ЮНЕСКО за опазване на най-представителните екосистеми на планетата. Особено ценни за резервата са лонгозните гори по долното течение на река Камчия.
Климатът в резервата е умереноконтинентален, средната януарска температура е 1,2о С, а средната юлска е 23о С. Заради близостта до морето средната влажност на въздуха е висока – около 75-80 %. Най-характерно за лонгозната гора са периодичните заливания, които са свързани с промените в нивото на река Камчия. За да бъде опазен последният оцелял масив от тази екосистема, през 1951 г. е обявен природен резерват “Камчия”. След разширението си през 1980 г., резерватът обхваща 842,1 ха заливни гори при устието на реката.
В горите и блатата на резерват „Камчия” се срещат 245 вида висши растения. Лонгозните гори са единственото находище на българския ендемит грудеста горва (Cardamine tuberoza). Река Камчия е обитавана от 39 вида риби, като основно преобладаващи са представителите на семейство Шаранови. Сред земноводните, които посетителите на резервата могат да срещнат, са обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis), шипоопашатата (Testudo hermanni) и шипобедрената сухоземна костенурка (Testudo graeca). В района са установени 258 вида птици, което представлява около 66% от видовото многообразие в България. В резерват „Камчия” се размножават няколко редки за България и Европа птици, като черния щъркел (Ciconia nigra), малкия креслив орел (Aquila pomarina), сокол орко (Falco subbuteo) и други. Оттук минава и миграционният път Via Pontica.
Преминаването на хора през резерват “Камчия” се извършва по маркирани пътеки. Задължително е спазването на посочените правила.
Регионална инспекция по околната среда и водите
Град Варна, ул. „Ян Палах” №14
Телефон: +359 52 678 859
e-mail: [email protected]
Website: www.riosv-varna.org
Резерватът „Камчия” се намира на около 30 км южно от град Варна, в района на село Аврен и Долен чифлик, до курортите „Камчия” и „Шкорпиловци”.
В района на резервата се забранява:
замърсяване с отпадъци;
безпокоене, преследване, улавяне, убиване на диви животни, повреждане на гнездата и леговищата им;
унищожаване на тревна, храстова и дървесна растителност;
събирането на диворастящи растения, плодове и семена;
залесяване с неприсъщи за района растителни видове;
лагеруване и палене на огън;
движение на посетители извън определените за това места;
отклоняване на посетителите и навлизане в резервата;
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – ВАРНА
Контакти:
Тел: +359 52 608918
Тел: +359 52 608919
E-mail: [email protected] и [email protected]
гр. Варна, пл. „Св. Св. Кирил и Методий”
Услуги:
•Предлагане на транспортни услуги и трансфери;
•Предлагане на услуги “rent а car”;
• Сувенири и стоки със сувенирен характер;
• Туристическа литература: учебна, научна, пътеписна, мемоарна, художествена и рекламно-представителна;
• Пощенски картички с туристическа тематика;
• Туристически атласи, пътеводители, пътни карти и др.;
• Аудио и видеоматериали с туристическа насоченост и рекламно- информационен характер.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.