
Музей по минно дело – град Перник
Град Перник е известен като Градът на черното злато. Развитието на Перник е тясно свързано с минното дело. През1891 г. е приет законът за мините и е открит първият рудник на „Държавна мина Перник“ в местността Кулата. Около него са построени първите минни сгради. Постепенно центърът на селището се премества от квартала „Вароша“ около новото минно селище. През 1986 г. в Перник отваря врати Музеят по минно дело. Идеята за създаването му се появява, след като пернишки миньори посещават Музея за добив на каменна сол в гр. Величка, Полша, и Петербургския минен музей.
Музеят по минно дело в Перник не се помещава в сграда, а е част от подземна галерия. Първата копка на рудника, в който сега се помещава музеят, е направена през 1891 г. Той е действащ до 1966 г., когато залежите му са изчерпани и той е затворен, а след около 20 години е превърнат в музей.
Минният музей е единствен по рода си на Балканите. Подобни музеи има само в Белгия, Германия, Полша и Русия.
Една от атракциите за посетителите са каските, които трябва да сложат, преди да влязат в подземната част на музея. Всъщност в тунела няма никаква опасност за гостите. Галериите на старата мина са дълги 630 м, в тях са разположени около 30 експозиции, които следват развитието на минното дело в България.
В началото се минава през тунел, укрепен с тухли и дървени подпори – така, както е било в миналото. По цялото протежение на галериите могат да се видят различни съоръжения за укрепване и осветление. Представена е и експозиция на транспортната техника – различни видове локомотиви и пътнически вагонетки, повечето от които са автентични и показват прогреса в минната индустрия след 1896 г.
Посетителите могат да се докоснат и до автентични миньорски инструменти. В експозициите на музея са показани аксесоари и екипировка, минни телефони и средства за комуникация, предпазни средства, самоспасители и др.
Част от инвентара е и първият локомотив, вкаран в експлоатация в Мини Перник – Siemens от 1925 г.
Беседата и обиколката на Музея по минно дело продължава около 40 минути. Температурата в галерията е почти еднаква през цялата година, затова туристите, които посещават музея през лятото, трябва да вземат топли дрехи, защото градусите са малко над нулата.
Минната дирекция – сградата, в която се е помещавало управлението на мината, е забележителен архитектурен паметник, който съхранява произведения на изкуството и е символ на града. В партерната й част е представена музейна експозиция, проследяваща развитието на минното дело в различните му периоди, както и геологичната история и разнообразие на Пернишкия край.
В непосредствена близост до минния музей е и Историческият музей на Перник. В музея се съхраняват над 50 000 експоната, сред които и находки, открити при разкопки на средновековната крепост Кракра край Перник. Музеят съхранява още праисторическа керамика, има иконна и етнографска сбирка. Наскоро бе експониран фосил на риба отпреди 35 млн. години, открита при строежа на автомагистрала „Люлин”.
Повече информация за туристически и културни обекти (крепост Кракра, тракийско светилище и др.), както и за събитията (Международен фестивал на маскарадните игри) в Перник, туристите могат да получат от Културно – информационния център. От центъра предлагат и организирани посещения до различни обекти в града.
Музей по минно дело
Работно време: от понеделник до петък – от 10 до 16 часа. Събота и неделя – почивни дни.
Входни такси: възрастни – 3 лв.; пенсионери и ученици – 1 лв.
Беседите се провеждат само на български и са включени в цената на билета за вход.
Исторически музей – Перник
Април – септември – от понеделник до събота – 08.30 – 18.00 ч., почивен ден – неделя;
октомври – март – от понеделник до събота – 08.30 – 17.00 ч., почивен ден – неделя.
Входни такси: възрастни – 2 лв.; ученици и студенти – 1 лв.
За групи от деца (от детски градини или училища при минимум 15 човека) – 0,50 лв. входна такса на човек.
За група от възрастни (при минимум 15 човека) – 1 лв. входна такса на човек.
Хора с увреждания – безплатен вход.
Беседа на български език – 10 лв.
Беседи на чужд език (английски, руски и немски) само с предварителна заявка – 10 лв.
Музей на минното дело
град Перник, ул. „Физкултурна” №2
Телефон: +359 76 60 81 31
e-mail: [email protected]
Исторически музей
град Перник, ул. „Физкултурна” №2
Телефони:
+359 76 603118
+359 76 603 737
e-mail: [email protected]
Културно-информационен център
град Перник, пл. „Кракра Пернишки” №10
Телефон: +359 76 60 81 31
Websites:
www.museumpernik.com
www.kicpernik.bgfree.com
В Музея по минно дело беседите се извършват само на български от екскурзовод.
Историческият музей в Перник се обслужва от екскурзоводи на български, английски, руски и немски език.
Информационен център София
Контакти:
Tел: +359 2 4918344
Tел: +359 2 4918345
е-mail: [email protected]
Website: www.info-sofia.bg
гр. София 1000, в подлеза пред Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (до метростанция „Софийски университет Свети Климент Охридски“)
Услуги:
Основната задача на отдел „Туристически информационен център” е
информационно – рекламна дейност, целяща популяризирането на туристическа
дестинация София чрез:
Предоставяне на безплатни информационни и рекламни материали за град София на българските и чуждестранни туристи;
Предоставяне на актуална и подробна информация за текущи и предстоящи събития от културния и делови живот на града;
Събиране, обработване и предоставяне на обща и специализирана туристическа информация, облекчавайки ориентирането на гостите в града и подпомагайки техния избор на място за отдих, туризъм или развлечение;
Създаване и разпространяване на имиджови и продуктови рекламни материали;
Поддържане и актуализиране на информацията и рекламните приложения,инсталирани на публичните киоски, разположени в Културно информационен център – София;
Излъчване на рекламни клипове за София на видеостена, монтирана на витрината на информационния център.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.