
Национален парк „Пирин”
Национален парк „Пирин” се намира в Пирин планина, разположена в югозападната част на България. Територията на националния парк обхваща седем общини в област Благоевград – Банско, Гоце Делчев, Разлог, Сандански, Струмяни, Кресна и Симитли.
Национален парк „Пирин” е създаден през 1962 г. и първоначално е носел името Народен парк „Вихрен”. Тогава площта му е била 6212 ха и обхващала най-високите части на Демянишкия и Вихренския дял. През годините територията на парка се е увеличавала няколко пъти и днес национален парк „Пирин” обхваща над 40 000 хектара. От 1983 г. националният парк е под защитата на ЮНЕСКО.
Част от националния парк е и един от най-старите резервати в България – „Баюви дупки – Джинджирица”. През 1934 г. е обявен за защитена територия, за да бъдат запазени естествените реликтни гори от бяла и черна мура и голямото разнообразие от растителни и животински видове. През 1977 г. е обявен за биосферен резерват по програмата „Човек и биосфера“ на ЮНЕСКО. През 1994 г. е обявен и другият резерват в парка – „Юлен”.
На територията на парка има над 182 вида лечебни растения. Описани са 1315 вида висши растения, което е около 1/3 от българската флора. В парка се срещат още около 320 вида мъхове и 165 вида водорасли.
Разнообразният релеф и флора е предпоставка и за многообразен животински свят. В националния парк са описани над 2000 вида безгръбначни животни и над 200 вида гръбначни животни. Парка обитават жабата дървесница (Hila arborea) и шипоопашатата костенурка (Testudo hermanni), които са в Червения списък на Международния съюз за защита на природата.
На територията на национален парк „Пирин” са описани 159 вида птици, които представляват 40% от видовете на територията на България.
В парка има няколко паркови района – „Синаница”, „Баюви дупки”, „Вихрен”, „Безбог” и „Каменица”, част от който е и район „Трите реки”.
В „Синаница” има два маркирани туристически маршрута. С кафява маркировка е означен маршрутът местност Мандрата – хижа „Сипаница” (за хижа „Пирин”), а с жълто е маркировката от местност Мандрата до местност Черната вода (за хижа „Яворов”). В местността Мандрата има изграден информационен център – „Влахинска река”.
През парков район „Баюви дупки” преминава международният маршрут Е4: Пиринеи – Алпи – Рила – Пирин – Пелопонес. В Пирин маршрутът е от хижа „Предел”, през хижа „Яворов”, хижа „Вихрен”, заслон „Тевно езеро”, хижа „Пирин” до местност Попови ливади. Друг туристически маршрут започва от град Разлог в района на местността Бетоловото – хижа „Яворов” – Суходолски превал – Кресна. В Разлог има център на парковия район, който се намира в историческия музей на града.
Парковият район „Вихрен” е свързан най-вече с град Банско. Вихрен е и най-високият връх в Пирин – 2914 м, и вторият по височина в България след връх Мусала в Рила. Върхът е включен в Списъка на стоте национални туристически обекта, а печат може да бъде взет от хижа „Вихрен”. Точно в тази част на национален парк „Пирин” се намира и най-старото дърво в България – Байкушевата мура, чиято възраст се оценява на повече от 1300 години. В Банско се намира и офисът на парковия район.
В парков район „Безбог“ е включена и част от резервата „Юлен“ с връх Полежан и циркуса на полежанските езера. Офисът на парковия район се намира в Добринище.
През парков район „Каменица” преминават 35 км горски пътища. Част от него е и друг район – „Трите реки”. На територията на „Каменица”има няколко туристически маршрута със специално обозначена маркировка: международен маршрут Е-4 (червена маркировка); хижа „Яне Сандански“ – Спано поле – хижа „Вихрен“(жълта маркировка); хижа „Яне Сандански“ – хижа „Беговица“ – хижа „Демяница“ (синя маркировка); хижа „Синаница“ – Спано поле – хижа „Беговица“ – хижа „Пирин“ (кафява маркировка). Офисът на парковия район се намира в Сандански.
На разположение на туристите в национален парк „Пирин” са осем хижи и четири заслона.
В Банско се намира Посетителският информационен център на Национален парк „Пирин”. Центърът разполага с експозиция „Пиринската гора“ – чрез 22 интерактивни модула посетителите могат да научат интересни и любопитни факти за стопаните на планината – дърветата, растенията и дивите животни. Прожекционната зала с 30 седящи места е оборудвана с мултимедия и голям екран, повече от 150 научнопопулярни филми за животни, растения, специализирани филмчета за Национален парк „Пирин“ и други защитени територии в България онагледяват лекциите, подготвени от парковите експерти. В центъра се провеждат обучения за деца и възрастни, организират се походи в планината по създадените от парковата дирекция образователни пътеки и в „класните стаи“ на открито, като програмата „За Природата се учи най-добре сред самата Природа“ е съобразена с различните възрастови групи.
Природен парк „Пирин” е изключително важен и за неговото опазване се полагат специални грижи. Недопустимо е посетителите в парка да замърсяват околната среда. Строго забранени са ловът, риболовът в някои реки, незаконната сеч и повреждането на маркировката.
Посетителски информационен център на Национален парк „Пирин”:
Работно време:
от понеделник до петък: 9.00 – 17.30 ч.
Почивни дни:
събота и неделя и официалните празници.
Центърът разполага с разнообразни информационни и образователни материали на български и английски език, които не се заплащат. Няма предвидена цена за дейностите, извършващи се в центъра, но могат да се правят дарения за поддръжката на центъра.
Посетителски информационен център на Национален парк „Пирин”
град Банско, ул. „България“ № 4
Телефони:
+359 749 88 204,
+359 899 866 414
e-mail:
[email protected]
[email protected]
[email protected]
Website: www.visitpirin.net
Персоналът в посетителския център са парковите експерти и охранители. Предлагат се беседи на български, френски, английски и руски език.
Преди да посетите Природен парк „Пирин”, е добре да се информирате за времето и за желаните маршрути. Препоръчително е да се обърнете към някой офис на парков район или посетителски център и да се консултирате с опитен водач.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – БАНСКО
Контакти:
Тел: +359 749 88580
Факс: +359 749 88633
e-mail: [email protected]
гр. Банско, пл. „Възраждане“ №4
Услуги:
Организация при участието на община Банско на туристическите изложения;
Предоставяне на информация за: общината, транспорт, състояние на ски пистите, пътеките за пешеходен туризъм в парк Пирин, музеен комплекс Банско, леглова база, екскурзии в района.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – САНДАНСКИ 2.
Контакти:
Тел: +359 884 898976
Тел: +359 887 677560
Тел: +359 882 050176
e-mail: [email protected]
гр. Сандански, ул. „Македония” № 28
Услуги
Предоставя информация за:
Места за настаняване и средства за подслон в града и региона
Ресторанти, механи и други заведения за хранене и развлечение
Магазини, аптеки, поликлиники, медицински центрове, банки, чейндж бюра, бензиностанции
Предлагани услуги от туристическите агенции в града
Разписание на транспортните линии, от и за гр. Сандански
Природни забележителности, културни, исторически и археологически забележителности
Туристически атракции, събития и културни мероприятия, условия за спорт, пешеходни, вело- и еко- маршрути
Предлага рекламни материали за България, за Сандански и туристическите обекти в общината, както и за някои други градове в страната
Изготвя рекламни и информационни брошури, каталози за града, за видовете туризъм и туристическите атракции в общината
Участва в туристически изложения и борси
Участва в организацията на атрактивни мероприятия за туристите и гостите на града.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.