
Нестинарски игри
Нестинарството е един от най-старите български обичаи, който в миналото е бил практикуван и в Беломорска Тракия, а днес е запазен само в няколко села в планината Странджа – Българи, Кости, Бродилово. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство. Според някои изследователи корените на ритуала се крият в езическото минало на тези земи и произхождат от култа към Слънцето при траките.
Танцът с боси крака върху жарава е уникален обичай, изпълняван от определени общности, чиито покровители са св. св. Константин и Елена. Въпреки че нестинарството е свързано с целогодишни ритуални практики, върховият му момент е на 3 юни (по стар стил), когато е празникът на двамата светии.
На 3 юни през деня започва „обличането” на нестинарските икони – върху тях се слага яркочервен плат, обшит със стари сребърни пари и украсен с цветя. С шествие, в което се включва цялото село, иконите се отнасят към аязмото на св. Константин, където се провеждало ритуално измиване на дръжките им.
Подготвянето на нестинарската жарава започва преди обяд. Задължително е тя да бъде разстлана в правилен кръг, около който по-късно се нареждат хората, за да наблюдават нестинарския танц. Привечер нестинарите заедно с епитропа (църковен настоятел) отиват в параклиса на св. св. Константин и Елена, където вдишват от тамяновия дим и се молят пред иконите. По-късно, вече по тъмно, пред параклиса се събира цялото село. Заедно с тях идват и музикантите – гайдар и тъпанджия, които свирят три специални мелодии – първата се свири при придвижването от параклиса до жаравата, втората по време на самото ходене по огъня и накрая така нареченото Костадинско хоро. След като ритуалното шествие пристигне при жаравата, започва кулминацията на празника.
Нестинарите в състояние на транс влизат в кръга с подвиквания, като първият прекосява жаравата на кръст, след което в огнения кръг навлизат и другите нестинари. Особено характерна е ситната и равна стъпка, с която нестинарите ходят върху жаравата и въпреки това не нараняват краката си. След като ритуалният танц приключи, хората се хващат на Костадинското хоро за здраве.
Днес ритуалът нестинарство е най-добре запазен в село Българи в Странджа, където се провежда всяка година на 3 юни вечерта и привлича многобройна публика от цял свят.
Много често в странджанските села и по Черноморието се устройват нестинарски танци и на други дати.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – БУРГАС
Контакти:
Tел: +359 56 825772
Tел: +359 56 841542
E-mail: [email protected]
Website: www.tic.burgas.bg
гр. Бургас, ул. “Христо Ботев” до Театъра за опера, драма и балет
Услуги:
В “Туристически информационен център” – гр.Бургас се поддържа детайлна база данни за всички налични природни, културни, архитектурни и исторически забележителности на територията на Община Бургас. Центърът осъществява координация между различните предприемачи за формирането на възможно най-богат туристически продукт, разработва рекламни материали и представя Община Бургас на регионални, национални и международни туристически борси и изложения. В ТИЦ се получава информация за:
природни забележителности; музеи и исторически паметници; културни институти; културни и спортни прояви и събития; туристически маршрути; хотели и други места за настаняване в Бургас и околностите; заведения за хранене и развлечения; места за спортуване; туристически агенции и туроператори; транспорт и комуникации; здравни заведения; банки и финансови институции.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – МАЛКО ТЪРНОВО
Контакти:
Тел/Факс: +359 5952 3017
e-mail: [email protected]
МАЛКО ТЪРНОВО
Услуги:
Основната цел на двата центъра е да допринесат за пълноценното използване на богатия ресурсен потенциал на общината, подобряване и разнообразяване на туристическото й предлагане и популяризирането й на вътрешния и международен пазар. Центровете поддържат детайлна база данни за всички налични природни и културни туристически забележителности и атракции, както и за предлаганите съоръжения и услуги. Те осъществяват координация между различните предприемачи за формирането на възможно най-богат туристически продукт, разработване на рекламни материали и представят туристическото предлагане на Общината на регионални, национални и международни туристически борси.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.