
Ритлите – природна забележителност
Ритлите е природна забележителност, разположена на площ от 123 хектара на левия бряг на река Искър над село Лютиброд. Представлява четири почти успоредни отвесни скални стени, дълги 200 м, а под тях преминава жп линия.
Включени са в регистъра на защитените територии и защитени зони на България със Заповед № 9733 от 27.05.1938 г. и попадат в територията на природен парк „Врачански Балкан”.
Името на природната забележителност идва от приликата им със страничните прегради на волска кола (ритли).
По зъберите личат останки от стари крепостни зидове – източно от скалите се е намирало селището Коринтград, наричано от местните хора Коритенград. В района на Коритенград са намерени останки от повече от девет средновековни български църкви, между които раннохристиянска базилика от V – VI век. Най-запазена е църквата „Св. Георги“, датираща от X – XII век. Коритенград не съществува от ХVІІ век насам, а част от жителите му, които се разселили в различни посоки, са основали днешното село Лютиброд. До Ритлите е и историческата местност Рашов дол. В тази местност се е провело последното организирано сражение на част от Ботевата чета след смъртта на войводата в Априлското въстание (1876 г.). В горната част на поляната е запазена кошарата, край която се е водило сражението. До нея има малък параклис, а малко по-надолу е поставена паметна плоча. Всяка година на 3 юни в Рашов дол се провежда възстановка на последните сражения на четата.
Село Лютиброд се намира непосредствено до Ритлите, на 10 км от Мездра и 16 км от Враца, на надморска височина от 320 м. На 2 км южно от селото се намира Черепишкият манастир „Успение на Пресвета Богородица”. Манастирът е създаден по време на управлението на цар Иван Шишман (1371 – 1393 г.), няколко пъти е бил разрушаван и изграждан отново. На 28 км от Лютиброд се намира друг манастир – Осеновлашкият манастир „Света Богородица”, познат повече като „Седемте престола”.
В района има няколко маркирани туристически маршрута. Единият е от хижа „Околчица” до село Лютиброд и върви по стъпките на четата на Ботев след смъртта му. Повече информация за други маркирани маршрути, водачи, места за настаняване туристите могат да получат от Природозащитен център „Натура”, който се намира в град Враца.
Природозащитен център „Натура”:
Работно време:
31 октомври – 31 март
от понеделник до петък
9.00 – 12.00 ч. : 13.00 – 17.00 ч.
събота и неделя – почивни дни
1 април – 30 октомври
от понеделник до неделя
9.00 – 12.00 ч. : 13.00 – 17.00 ч.
без почивни дни.
В центъра се предлагат беседи за природен парк „Врачански Балкан” на български и английски език. Беседите не се заплащат.
Посещението на центъра също не се заплаща.
Природозащитен център „Натура
”Дирекция на природен парк „Врачански Балкан”
град Враца, ул. „Иванка Ботева” № 1
Природозащитен център „Натура”
град Враца, ул. „Поп Сава Катрафилов” № 27-29
e-mail: [email protected]
Природен парк „Врачански Балкан”
Телефони:
+35992 66 03 18
+359 92 66 54 73
e-mail: [email protected]
Website: www.vr-balkan.net
От град Мездра се тръгва в южна посока, по главния път за Ботевград. След около 6 км се завива вдясно за село Лютиброд, което е на около 5 км. Ритлите се издигат над селото и се виждат отдалеч.
Персоналът в природозащитен център „Натура” предлага информационно обслужване и беседи на български и английски език.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – ВЪРШЕЦ
Контакти:
Тел: +359 9527 3156
Тел: +359 886 985858
Тел: +359 886 095676
e–mail: [email protected]
Website: www.varshets.bg
3540 гр. Вършец, бул.”Република“ № 90А
Услуги:
Туристически информационен център предоставя подробна информация за местата за настаняване и хранене, съоръженията за спорт и балнеолечение, възможностите за туризъм и развлечения.
Може да се закупят сувенири или картички, да се вземат велосипед, палатка или въдица под наем, да се наеме планински водач или да се участва в атракция организирана от ТИЦ.
Информационен център София
Контакти:
Tел: +359 2 4918344
Tел: +359 2 4918345
е-mail: [email protected]
Website: www.info-sofia.bg
гр. София 1000, в подлеза пред Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (до метростанция „Софийски университет Свети Климент Охридски“)
Услуги:
Основната задача на отдел „Туристически информационен център” е
информационно – рекламна дейност, целяща популяризирането на туристическа
дестинация София чрез:
Предоставяне на безплатни информационни и рекламни материали за град София на българските и чуждестранни туристи;
Предоставяне на актуална и подробна информация за текущи и предстоящи събития от културния и делови живот на града;
Събиране, обработване и предоставяне на обща и специализирана туристическа информация, облекчавайки ориентирането на гостите в града и подпомагайки техния избор на място за отдих, туризъм или развлечение;
Създаване и разпространяване на имиджови и продуктови рекламни материали;
Поддържане и актуализиране на информацията и рекламните приложения,инсталирани на публичните киоски, разположени в Културно информационен център – София;
Излъчване на рекламни клипове за София на видеостена, монтирана на витрината на информационния център.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.