
Чепеларе
Град Чепеларе се намира в централната част на Родопите, на около 70 км от Пловдив и на 220 км от София. През Чепеларе минава главният път между Пловдив и Смолян. Само на 10 км се намира курортът Пампорово.
Чепеларе е най-високо разположеният град в България – 1100 м надморска височина. Има умереноконтинентален климат, снежната покривка се задържа между 80-120 дни в годината, а средна й дебелина достига 30-80 см. Населението на града е около 5800 души.
Районът около Чепеларе е бил населен още от древността – открити са предмети и некрополи от неолита, могилни некрополи и др. През V-VI в. славяните основали тук селище, съществувало до XIV в., когато е унищожено от османските турци.
Съвременното селище е основано в началото на XVIII в. След Освобождението от османско владичество (1878 г.) Чепеларе се развива като културно-просветен и стопански център в региона на Средните Родопи.
Чепеларе е известен като един от зимните курорти на България. Ски център Чепеларе се намира непосредствено след края на града по пътя за Пампорово. Градът има дългогодишни традиции в ски спорта. Ски пистите и ски пътищата на центъра са дълги 20 км. Пистите са с различна дължина и трудност и са подходящи както за напреднали, така и за начинаещи скиори и сноубордисти. На разположение на скиорите е четириседалков лифт, който изминава разстоянието от 2700 м от началната точка на станцията в Чепеларе до връх Мечи чал за 9 минути.
В Чепеларе може да бъде посетен единственият в България Музей на ските, който отваря врати през 1998 г. Експозицията на музея проследява развитието на ските и ски спорта в града и страната. Посетителите могат да научат интересни факти за едни от най-успешните състезатели по зимни спортове в страната – Екатерина Дафовска, Борислав Киряков, Митко Хаджиев и др.
В Чепеларе се намира и Музеят на родопския карст – единствен по рода си на Балканите. В него са изложени уникални експонати – разнообразни минерали, кристали, долната челюст на леопард – животно, обитавало района в миналото, както и възстановен скелет на пещерна мечка, достигаща 4,5 м височина.
Интерес за туристите представлява и храм „Свети Атанасий Велики”, построен през 1834 г. само за 40 дни. Едно от приятните места за отмора в града е площад „Олимпийски”.
През зимата районът на Чепеларе и близко намиращият се курорт Пампорово са подходящи дестинации за скиори и сноубордисти. През останалата част от годината районът на живописните села в Родопи предлага възможности за селски и екотуризъм. Около главния път от Пловдив за Смолян са разпръснати множество селца – Богутево, Хвойна, Зорница, Орехово и др., от които започват различни екопътеки. На 5 км от село Забърдо например се намира скалният феномен Чудните мостове. Покрай мостовете минава пешеходният път между селата Забърдо и Орехово. Местните хора предлагат настаняване в уютни къщи за гости, а туристите могат да се потопят в традиционната родопска атмосфера и да опитат от местните специалитети.
На около 25 км от Чепеларе се намира и архитектурният резерват Широка лъка. Селото е популярно с красивите си възрожденски къщи, накацали по стръмните склонове.
Град Чепеларе също предлага разнообразни места за настаняване – хотели, разположени по хълмовете на града и в центъра му, къщи за гости и др. В града има и много ресторанти, където можете да опитате от вкусната родопска кухня.
Музей на родопския карст
Работно време:
От понеделник до събота
от 09.00 до 12.00 ч.: 13.30 до 17.30 ч.
почивен ден – неделя.
Входни такси:
Възрастни – 3 лв.
ученици, студенти и пенсионери – 1,50 лв.
За хора с увреждания – безплатен вход.
Беседа на български език – 5 лв.
Аудиобеседи на чужд език – 5 лв.
Музей на ските
Работно време:
От вторник до събота
09.00 – 12.30 ч. : 13.30 – 18.00 ч.
почивни дни – неделя и понеделник.
Входни такси:
Възрастни – 1,50 лв.
Ученици и пенсионери – 1 лв.
Беседи (само на български език) – безплатни.
Община Чепеларе
град Чепеларе, ул. „Беломорска” № 44 Б
Телефон: +359 3051 20 04
e-mail: [email protected].bg
Website: www.chepelare.org
Музей на родопския карст
град Чепеларе, ул. „Шина Андреева” № 7 А
Телефон: +359 3051 30 41
Музей на ските
град Чепеларе, ул. „Васил Дечев” № 25
Телефон: +359 899 09 23 95
Надморска височина на пистите: от 1150 до 1873 м.
Обща дължина: 20 км.
Максимална денивелация: 710 м.
Най-дълга писта: 6 км.
Лифтове: 1.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – СМОЛЯН
Контакти:
Тел/Факс: +359 301 625 30
е-mail: [email protected]
гр. Смолян 4700, бул. „България“ №5
Услуги:
Туристически информационен център на община Смолян предлага пълна и актулна информация за: природни забележителност и културни обекти в региона, туристически атракции, събития; места за настаняване в града и региона; предлага каталози, рекламни брошури и др. рекламни материали; ресторанти, механи и увеселителни заведения в града и региона; медицински центрове, поликлиники, частни кабинети, козметични и рехабилитационни центрове и др.; търговски центрове, специализирани магазини за сувенири и подаръци; транспортни линии за и от Смолян, в рамките на региона;
• денонощни бензиностанции, аптеки, магазини;
• спортни съоръжения – стадиони, басейни, фитнес зали, тенис кортове, сауни и др.;
• въжени линии, ски гардероби, ски училища /цени на услугите/.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – ЧЕПЕЛАРЕ
Контакти:
Тел: +359 3051 2110
Факс: +359 3051 3475
e-mail: [email protected]
4850 гр.Чепеларе; ул.“Дичо Петров“ № 1 А
Услуги:
Посреща гостите на града (региона) и запознаването им със забележителностите на района и обектите представляващи интерес за туристите;
Дава актуална информация за свободните места и цените на хотелите и къщите за гости в града и общината, както и телефони за контакт;
Поддържа и периодично актуализира базата данни за категоризираните обекти на територията на общината;
Поддържа връзки с останалите туристически информационни центрове от региона и страната;
Участва и подпомага дейността на Регионална туристическа асоциация „Родопи“;
Органзира дейностите свързани с рекламата и маркетинга на туристическия продукт на територията на общината и региона;
Организира тренинги и обучения за повишаване на квалификацията в областта на туризма; 8. поддържа ресурсна библиотека с периодични издания;
Координира отношенията между туристическия бизнес и местната власт в общината;
Организира и провежда технически конференции на съзтезанията по програмата на спортния календар на МФВС; извършва дейности по маркетинг и промоция.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.