
Чудните мостове
Чудните мостове са скален феномен, известен също с името Скалните мостове. Разположен е в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи, на 1450 м надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк (2091 м). Скалният феномен се намира на 80 км южно от Пловдив, на 35 км северозападно от Чепеларе и само на 5 км северозападно от село Забърдо. Мостовете са обявени за природна забележителност с постановление на Министерския съвет No.4941 от 18.07.1949.
Покрай Чудните мостове преминава пешеходният път от село Орехово за село Забърдо.
В миналото мостовете са представлявали една пещера, образувала се под рушащото действие на речните води. С течение на времето части от нея се срутили, образувайки величествените мраморни мостове. Големият мост е широк около 15 м в по-широките части и дълъг почти 100 м. Състои се от три арки, като най-голямата е с височина 45 м и ширина 40 м. Малкият мост е на 200 м от големия по течението на реката – непроходим, дълъг 60 м, с обща височина 50 м, а височината на арката е 30 м. След него има и съвсем малък трети мост, който представлява понорна пещера, в която водите на р. Еркюприя изчезват, за да се появят пак на повърхността след 3 км.
Легенда разказва за създаването на Чудните мостове. Преди много години в землището на село Забърдо имало много пастири. Незнайно от къде се появил змей, който започнал да опустошава стадата им. Дълги години пастирите страдали от набезите на змея. Накрая те измислили как да го надхитрят. Натоварили едно магаре с прахан (сухо вещество от дървесна гъба, което служи за запалване на огън от огниво), запалили го и го изпратили срещу змея.
Змеят глътнал магарето заедно с праханта, която бавно, но сигурно се разгаряла. Обезумелият змей отчаяно се опитвал да избяга, накрая намерил малка дупка в земята. Огромното му тяло отворило пролуката. След години, когато костите на змея изгнили, останали огромните сводести мостове. Така според легендата се появявили Чудните мостове.
Двата големи моста са обезопасени и пригодени за туристически цели. Преминаването е позволено и върху, и под тях.
Възможност за нощувка предлагат хижите, намиращи се в непосредствена близост до обектите.
Природна забележителност със свободен достъп
Туристическо дружество “Студенец” – гр. Чепеларе
Тел: +359 3051 2927
Тел: +359 3051 2061
Тел: +359 3051 3261
Website: www.chepelareinfo.org
На 70 км южно от Пловдив, по пътя за Смолян, табела указва отбивка вдясно. Следва 17 км асфалтов път, който води до Чудните мостове.
На обекта няма персонал. За повече информация се обърнете към Туристическия информационен център в Чепеларе.
При посещение на природната забележителност е добре да обуете удобни ниски обувки, тъй като теренът е неравен, на места стръмен.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – ЧЕПЕЛАРЕ
Контакти:
Тел: +359 3051 2110
Факс: +359 3051 3475
e-mail: [email protected]
4850 гр.Чепеларе; ул.“Дичо Петров“ № 1 А
Услуги:
Посреща гостите на града (региона) и запознаването им със забележителностите на района и обектите представляващи интерес за туристите;
Дава актуална информация за свободните места и цените на хотелите и къщите за гости в града и общината, както и телефони за контакт;
Поддържа и периодично актуализира базата данни за категоризираните обекти на територията на общината;
Поддържа връзки с останалите туристически информационни центрове от региона и страната;
Участва и подпомага дейността на Регионална туристическа асоциация „Родопи“;
Органзира дейностите свързани с рекламата и маркетинга на туристическия продукт на територията на общината и региона;
Организира тренинги и обучения за повишаване на квалификацията в областта на туризма; 8. поддържа ресурсна библиотека с периодични издания;
Координира отношенията между туристическия бизнес и местната власт в общината;
Организира и провежда технически конференции на съзтезанията по програмата на спортния календар на МФВС; извършва дейности по маркетинг и промоция.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.