
Национален антропологичен музей – град София
Националният антропологичен музей се намира в гр. София, на бул. „Цариградско шосе” № 73, точно до сградата на Министерството на външните работи. Това е един от няколкото музея в системата на Българската академия на науките и е под патронажа на Института по експериментална морфология и антропология в БАН. Създаден е през март 2007 г., след като пътуващата изложба на института „Човекът в миналото” предизвиква сериозен интерес. Директор на музея е проф. Йордан Йорданов. Той е един от малкото учени антрополози по света и единствен у нас, който прави възстановка на лице по череп. В музея има много възстановени образи на хора, живели по нашите земи в различни исторически епохи. Във витрина в началото на експозицията са демонстрирани отделните етапи при работа по подобна възстановка.
Към музея има и национална костница, където се събират всички антропологически материали, открити при археологически разкопки. Тази база данни се ползва от учени и изследователи и така се изучават хората, живели от древността до наши дни по българските земи.
Експозицията в Антропологичния музей е подредена в хронологически ред – Праистория, Античност, Средновековие и Възраждане. Няколко възстановки на лица, направени по открити при разкопки човешки останки, представят еволюцията на човешките черти и постепенната им грацилизация (еволюционен процес, при който лицевите кости постепенно се променят, а чертите на лицето стават по-фини). Пресъздаден е и образът на жреца, положен в гроб № 43 във Варненския некропол – това е гробът, където е открито най-старото обработвано злато в Европа (V-IV хил. пр.Хр). Интересен за посетителите експонат е образът на тракийската принцеса, положена в гробницата, открита в Могиланската могила в гр. Враца.
Сред най-интересните експонати в музея са възстановените образи на българските царе Калоян (1168 – 1207 г.) и Самуил (неизв. – 1014 г.). В музея могат да се видят още образите на Захари Стоянов, Христо Ботев, Георги Раковски – видни борци за освобождението на България от османско владичество, и др.
В музея има също и няколко възстановки на гробове и на разположените в тях тела – полагане тип „хокер” (в ембрионална поза) и християнско (със скръстени върху гърдите ръце).
Понеделник – петък: 09.00ч. до 17.00ч.,
Почивни дни – събота и неделя.
Със заповед 502 от 26.11.2012 г. е утвърдена входна такса в НАМ:
Вход – 4лв., като има отстъпки за групи ученици и студенти.
Беседата се заплаща.
e-mail: [email protected]
Национален антропологичен музей
град София бул. „Цариградско шосе” № 73
Телефон: +359 2 871 8375
e-mail: [email protected]
Website: www.iema.bas.bg
Туристите се обслужват от екскурзовод.
Беседи се предлагат на български и на английски език.
Ако посещавате музея с автомобил, можете да паркирате на малкия паркинг зад сградата или пред нея на локалното шосе.
Информационен център София
Контакти:
Tел: +359 2 4918344
Tел: +359 2 4918345
е-mail: [email protected]
Website: www.info-sofia.bg
гр. София 1000, в подлеза пред Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (до метростанция „Софийски университет Свети Климент Охридски“)
Услуги:
Основната задача на отдел „Туристически информационен център” е
информационно – рекламна дейност, целяща популяризирането на туристическа
дестинация София чрез:
Предоставяне на безплатни информационни и рекламни материали за град София на българските и чуждестранни туристи;
Предоставяне на актуална и подробна информация за текущи и предстоящи събития от културния и делови живот на града;
Събиране, обработване и предоставяне на обща и специализирана туристическа информация, облекчавайки ориентирането на гостите в града и подпомагайки техния избор на място за отдих, туризъм или развлечение;
Създаване и разпространяване на имиджови и продуктови рекламни материали;
Поддържане и актуализиране на информацията и рекламните приложения,инсталирани на публичните киоски, разположени в Културно информационен център – София;
Излъчване на рекламни клипове за София на видеостена, монтирана на витрината на информационния център.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.