
Музей на родопския карст – Чепеларе
Музеят на родопския карст в Чепеларе съществува от 1980 г. Това е единственият подобен музей на Балканския полуостров.
Експозицията започва с раздел геология. В няколко витрини са показани красиви минерали, характерни за пещерите. Част от сбирката се състои и от минерали, които се намират на повърхността на земята, но са много характерни за района на Родопите – ахати, корунд и други скъпоценни и полускъпоценни камъни.
Развитието на пещерното дело в България може да бъде проследено в залата, посветена на 80-годишнината на пещерното дело в България. В сбирката е включена и уникална петромаксова лампа, принадлежала на Иван Буреш (1885 г. – 1980 г.), зоолог и ентомолог, който пръв в България започва да проучва обитателите на пещерите и открива нови за науката видове.
Музеят по спелеология притежава и богата сбирка от различни видове скали и пещерни образувания.
Отделите по биоспелеология и пещерна палеонтология са едни от най-интересните за посетителите. В отдел биоспелеология са показани животински видове, които живеят в пещерите. За българските пещери това основно са безгръбначни животни – паяци, скакалци, рачета, стоножки, бръмбари. Един от най-интересните екземпляри е бръмбарът „Светломразец”, който, ако излезе на светлина, умира.
В експозицията по палеонтология са показани животните, които са обитавали пещерите. В родопските пещери са намерени много кости от пещерна мечка. Посетителите на Музея по палеонтология могат да видят възстановен изцяло от естествени кости скелет на пещерна мечка. Мечката е била масивен бозайник, който, изправен на височина, е достигал до 4,5 м. Животното е изчезнало след последния ледников период на Земята. Друга любопитна подробност, която посетителите ще научат, е, че пещерите в региона са били обитавани и от пещерни леопарди в миналото. В музея може да се види част от долна челюст на леопард, която е най-старата кост от такова животно, намерена в цяла Европа. В музея има и останки от носорози, които преди хиляди години са населявали територията на съвременна България.
Последната сбирка в музея е посветена на хората, обитавали пещерите преди хиляди години. Повечето от най-старите експонати в музея са от Ягодинската пещера и са на 6000 години.
В музея могат да бъдат закупени информационни материали и картички.
Работно време:
От понеделник до събота
от 09.00 до 12.00 ч : 13.30 до 17.30 ч.
почивен ден – неделя.
Входни такси:
Възрастни – 3 лв.
Ученици, студенти и пенсионери – 1,50 лв.
За групи от най-малко четирима души (ученици, студенти и пенсионери) – 1 лв. на човек.
За групи от най-малко четирима души (възрастни) – 2 лв. на човек.
За лица с увреждания – безплатен вход.
Беседа – 5 лв.
Аудиобеседи на чужд език – 5 лв.
Музей на родопския карст
Град Чепеларе, ул. „Шина Андреева” № 7 А
Телефон: +359 3051 30 41
Музеят се обслужва от уредници. Предлагат се беседи на български език и аудиозаписи на беседи на английски, френски и немски език.
ТУРИСТИЧЕСКИ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР – ЧЕПЕЛАРЕ
Контакти:
Тел: +359 3051 2110
Факс: +359 3051 3475
e-mail: [email protected]
4850 гр.Чепеларе; ул.“Дичо Петров“ № 1 А
Услуги:
Посреща гостите на града (региона) и запознаването им със забележителностите на района и обектите представляващи интерес за туристите;
Дава актуална информация за свободните места и цените на хотелите и къщите за гости в града и общината, както и телефони за контакт;
Поддържа и периодично актуализира базата данни за категоризираните обекти на територията на общината;
Поддържа връзки с останалите туристически информационни центрове от региона и страната;
Участва и подпомага дейността на Регионална туристическа асоциация „Родопи“;
Органзира дейностите свързани с рекламата и маркетинга на туристическия продукт на територията на общината и региона;
Организира тренинги и обучения за повишаване на квалификацията в областта на туризма; 8. поддържа ресурсна библиотека с периодични издания;
Координира отношенията между туристическия бизнес и местната власт в общината;
Организира и провежда технически конференции на съзтезанията по програмата на спортния календар на МФВС; извършва дейности по маркетинг и промоция.
Виртуална карта
Снимки
© Всички изображения, рекламни и видео материали и/или друга информация, публикувани в този уеб сайт, са собственост на Министерство на туризма, и са под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права и на всички международни актове в сила за Република България, както и релевантните актове на Европейския съюз.